Ulehčete si podzim na zahradě

Hrabání listí
Ulehčete si podzim na zahradě

Po náročném jaru a létu každý zahrádkář přivítá usnadnění podzimních prací na zahradě. Přinášíme vám 5 rady, jak připravit zahradu na zimu a nezlikvidovat poslední zbytky svých sil, protože vás na zahradě ještě, než přijde zima pár úkolů čeká. Projděte si naše rady, jak zařídit, aby práce na zahradě byla co nejpříjemnější a co nejrychleji za vámi.

Vysazujte chytře

Pokud máte ještě energii, podzim je ideální čas na vysazování květinových cibulek, které vám na jaro udělají radost – tulipány, narcisy, krokusy i sněženky sázejte do hloubky dvoj- až trojnásobku jejich výšky. Ulehčete si práci kolíky na sázení cibulek květin, snadněji vytvoříte hluboký sázecí prostor a zeminou z kolíku zasazenou cibulku přikryjete.

Shrábněte listí jedním tahem

Na spadané listí vyrazte nejlépe s širšími hráběmi, které budou mít velký záběr, a zvládnete s nimi více práce za kratší čas. Některé hrábě skrývají různé vychytávky jako možnost rozdělit je na dvě části, díky nimž lze snadno nahrabat listí. A ještě jedna rada: aby vám listí neucpalo okapy, vyčistěte je pomocí čističe na okapy a poté je zakryjte síťkou, aby nedošlo k jejich opětovnému zanášení. Ušetříte si tím další špinavou a namáhavou práci.

Na délce nářadí záleží

Vyberte si vhodné nářadí, které vás uchrání od bolesti zad i zbytečného zatěžování kloubů. Důležité je, aby lopaty, hrábě, rýče a všechny další nástroje měly správnou délku, a nemuseli jste tak kvůli nim pracovat v nepřirozených polohách. Variantou je používání nářadí s nastavitelnou násadou, kterou si přizpůsobíte své výšce. Nástroj se lehce nasadí na násadu a pevně zašroubuje. Ušetříte řadu nástrojů, ušetříte místo, ale také peníze.

Komfort moderního nářadí

Komfort při práci nezávisí pouze na délce nářadí, ale i na tvarování nástrojů, rukojeti nebo materiálu nástroje. Klasickým dřevěným násadám dnes již odzvonilo. Nikdo přeci nechce mít ruce plné třísek. Zkuste raději nářadí z pevných, příjemných a neklouzavých materiálů, nástroje chráněné proti korozi a násady s ergonomickou rukojetí.

Sklízejte ovoce bez námahy a malérů

Kromě radosti a příjemného pocitu z vlastních plodů na stromech přichází i méně oblíbený sběr a často i pády z žebříků. Ovoce zkuste česat češáčky na ovoce. Nástroj, na jehož konci je připevněn pytlík, do kterého plody zachytíte, vám umožní sbírat ovoce hezky ze země. Při pořizování česáčku vezměte v úvahu i délku rukojeti, ideální je opět teleskopická, abyste dosáhli na ovoce vysoko v korunách stromů (až 5 m).