Malá mořská víla na jevišti Stavovského divadla

Balet Malá mořská víla
Malá mořská víla na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla.

O převedení Andersenova pohádkového příběhu do „jazyka“ tanečního divadla se postaral stejný inscenační tým jako v roce 2013 v případě velice úspěšného Krabata – Čarodějova učně: choreograf Jan Kodet, režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (SKUTR). Tato kombinace odzkoušených tvůrců, dramatického děje a mistrovstvského pojetí členů Baletu ND je příslibem mimořádného zážitku pro všechny diváky.

H. CH. Andersen a Malá mořská víla

Tuto známou pohádku o mořské panně napsal v roce 1836 H. CH. Andersen. Stejně jako ve svých dalších příbězích čerpal nejen ze své fantazie, ale především ze života, který šťastný a naplněný rozhodně nebyl. Právě do Malé mořské víly vetknul svou hlubokou touhu po lásce, ale i následnou marnost z toho, že se nikdo o tomto citu nedozví, ani o následné oběti.

Inspirace pro balet

Tento známý příběh inspiroval nejen choreografa Jana Kodeta ale také  známý režijní tandem SKUTR – Martina Kukučku a Lukáše Trpišovského k napsání libreta pro nový balet. Hudbu pro tento balet zkomponoval skladatel Zbyněk Matějů. Jan Kodet unikátním způsobem roztančil jednotlivé obrazy, kdy se i obyčejné gesto ruky, pohled či zastavení stává magickým tanečním prvkem. Silná vizuální stránka je dílem renomovaného scénografa Jakuba Kopeckého a neobyčejně nápadité kostýmy postav z mořského i pozemského světa vytvořila Saša Grusková.