Vyplatí se vytápět dům plynem?

plyn
Vyplatí se vytápět dům plynem?

Plynové topení má mnoho příznivců. Možnost mít naprosto bezúdržbový kotel je velmi lákavá představa. Jelikož však v naším klimatu tvoří náklady na vytápění budovy značné procento nákladů souvisejících s provozem domu, realita je o něco komplikovanější.

Plynové topení ze zásobníků umožňuje vytápět budovu různými způsoby. Nejoblíbenější je plynové ústřední topení, které umožňuje distribuovat teplo vyrobené kotlem do klasických topidel umístěných v jednotlivých místnostech. Můžete se rozhodnout i pro plynové podlahové topení, ale aby bylo efektivní, mělo by být založeno na kondenzačním kotli.

Plynové topení různými způsoby

Zajímavou možností je plynové topení ze zásobníku, při kterém se místnosti vytápějí teplým vzduchem vháněným do nich přes speciální otvory ve stěnách. Stále častěji se můžeme setkat také s hybridním vytápěním, tedy kombinací vytápění plynem s jiným zdrojem tepla, například krbem. Při výběru projektu domu byste si měli všímat, jaký typ vytápění v něm projektant naplánoval.

Nejčastěji tato volba souvisí s technologií výstavby, neboť izolace budovy má velký význam pro účinnost systémů. Na výběr způsobu vytápění má velký vliv i místní územní plán rozvoje nebo rozhodnutí o stavebních podmínkách, nebo další místní zákony, například protismogová usnesení. Plynové topení v domě vyžaduje napojení na objekt a instalaci uvnitř vhodného kotle. Pokud není možné napojit instalaci na plynovod, zkapalněný plyn se skladuje na pozemku ve speciální nádobě.

Zdraví na prvním místě

Vytápění domu plynem je také klasifikováno jako ekologické. Výsledné výfukové plyny jsou mnohem čistší, neobsahují prach a benzopyren. Má to velký význam nejen pro zdraví členů domácnosti, ale také pro ovzduší v okolí. Plynové topení ze zásobníku je možné prakticky pro každého. Náklady na pořízení nejsou příliš vysoké, takže investice do tohoto typu vytápění se velmi rychle vrátí. Tento typ vytápění se vyplatí doporučit všem, kteří oceňují pohodlí. Všechny procesy jsou bezúdržbové a intuitivní - jediné, co musí uživatel udělat, je kontrolovat hladinu plynu v nádrži, pokud si tuto možnost zvolí.

Zdroj foto: Studio Harmony / Shutterstock.com