5 netradičních fitness sportů do bazénu

Aquabike
5 netradičních fitness sportů do bazénu

Nenechte se odradit horkem od pohybu. Vyzkoušejte sporty, které můžete provozovat přímo v bazénu. Díky většímu odporu, který působí na tělo ve vodě, vydáváme více energie a snáze snižujeme tělesnou hmotnost.

Ve vodě se pohybujeme rovnoměrně, zabírá celé tělo, nepřetěžujeme tak klouby a pohybový aparát. Cvičení ve vodě je vhodné i pro starší věkové kategorie nebo lidi s pohybovým omezením.

Aqua aerobik

Aqua aerobikem posílíme vytrvalost, naučíme se správně držet tělo a koordinovat pohyb, zvýšíme kapacitu plic a zlepšíme dýchání, a to vše za doprovodu rytmické hudby. Na rozdíl od klasického aerobiku netrpí klouby otřesy. Aqua aerobik je vhodný pro jedince s problémy s páteří i bolestmi kloubů.

Aqua gymnastika

Aqua gym je oblíbenou formou kondičního cvičení v bazénu, při které se využívají cviky běžné pro klasickou gymnastiku a obohacují se o základní plavecké dovednosti. Aqua gym má nižší fyzickou náročnost než aqua aerobic, který je zaměřen spíše na posílení těla, vytrvalost a fyzickou kondici. Aqua gym si mohou dopřát i lidé se zdravotním omezením, těhotné nebo senioři.

Aqua jogging

Na souši dnes běhá každý, ale zkuste to ve vodě! Běhání ve vodě, původně rehabilitační technika, je ideální po prodělaném úrazu, vážné nemoci či nadváze, pro všechny, kterým působí zle běhání po tvrdém povrchu. Voda nadlehčuje a náraz při dopadu nepůsobí bolest.

Aqua jóga

Dalším obojživelným sportem je jóga. Svaly jsou při vodní józe uvolněnější, tělo se cítí příjemněji, snadněji se soustředíme na cvičení a protahujeme tělo s menší obtíží. Vodní jógu mohou cvičit i lidé s pohybovým omezením. „Bazén pro aqua jógu by měl mít teplotu 29 až 32 °C, aby se svaly dostatečně prohřály a uvolnily. Při nižších teplotách vody totiž hrozí strnutí svalstva, křeč a následně možný úraz,“ doporučuje Blanka Marková z Aqualandu Moravia.

Aqua spinning

Ačkoliv není tato variace sportu moc rozšířená, i přesto má spoustu příznivců. Cyklotrenažéry jsou upraveny pro vodní posilování – jeho součástí není kolo a rám je jemnější. Spodní polovina těla je ponořena do vody, horní zůstává nad hladinou. Odpor vody zintenzivňuje šlapání a díky rotaci dochází k přirozené masáži svalstva dolních končetin. Aqua spinning má pozitivní vliv na srdce, plíce a podporuje hubnutí.