Mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější ostrov světa patří Mallorca

Mallorca
Mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější ostrov světa patří Mallorca

Snové pláže, malebné vesnice, vytříbená kuchyně a pomalu plynoucí čas proměňují ostrovní destinace na ty nejvyhledávanější prázdninové cíle. Nic na tom nezměnila ani pandemie, která již podruhé ovlivnila cestování během letních prázdnin, naopak se popularita ostrovů během této doby ještě zvýšila. Ze stovky nejčastěji rezervovaných destinací v roce 2021 tvoří ostrovní státy přibližně 20 procent, meziročně to představuje nárůst o 6 procent v porovnání s rokem 2020. Podle globálních dat se na samotném vrcholu nejnavštěvovanějších ostrovů nachází Mallorca, stejně tak tomu bylo také v roce 2018, 2019 a 2020.

Mezi nejčastějšími návštěvníky tohoto ostrova Němci, Češi, domácí Španělé, dále cestovatelé z Anglie a Francie. Počet českých turistů mířící do této oblasti se v porovnání s rokem 2019 zvýšil o 45 %. Mallorca je celkově od roku 2019 nejoblíbenější ostrovní destinací mezi českými cestovateli, do té doby okupovala pomyslné první místo Malta. Průměrná doba pobytu se v této destinaci pohybuje od čtyř do šesti dnů, náklady na cestu se pohybují v průměru okolo 5 500 korun, rezervace cestovatelé uskutečňují tři týdny až dva měsíce před samotným odletem.

Španělsko a jeho přilehlé ostrovy byly mezi Čechy žádanými oblastmi již před vypuknutím pandemie. Nicméně komplikovanější situace okolo cestování zapříčinila, že zájem o tyto destinace vzrostl ještě více. Zvýšenému zájmu vděčí především své geografické poloze, která jim umožňuje rychle reagovat na měnící se situaci a mnoho cestujících také aktuálně upřednostňuje lety na kratší vzdálenosti.

Mallorca byla pro české cestovatele minulý rok třetí nejčastěji rezervovanou destinací a předběhla tak oblíbená místa jako je Paříž, Amsterdam nebo Řím. Zájem Čechů o španělské Baleárské a Kanárské ostrovy se celkově zvýšil o 30 % v porovnání s dobou před vypuknutím pandemie. Po Mallorce jsme zaznamenali největší zájem o lety na Tenerife, Ibizu, Gran Canaria a Fuerteventuru.

Španělské ostrovy však nejsou jediné, které se staly cílem českých turistů, vzrostl také zájem o ty řecké a italské. Například počet Čechů, kteří navštívili Sicílii se v porovnání s rokem 2019 zdvojnásobil, jejich cílem se stala města jako je Palermo, Katánie či Trapani. Stejně tak se významně zvýšila poptávka po cestách na Kypr, a to nejvíce ze všech ostrovů ve Středomoří. Kypr v letošním roce prozatím okupuje třetí příčku v počtu návštěv, zatímco v předchozích letech se nacházel až ve čtvrté desítce. Co se Řecka týče, mezi nejpopulárnějšími ostrovy patří Korfu, Rhodos, Kréta, Zakynthos a Santorini. Také tato země je hojně navštěvovaná, v letošním roce ji navštívilo třikrát více Čechů než v roce 2019.